top of page

Zdobienie paznokci

Akrylowe ozdoby

Jest to popularna forma zdobień 3D. Najpopularniejszym motywem są różyczki. Moża je wykonać za pomocą dwóch technik zobrazowanych na rysunkach.

 

W pierwszy kwiatek:

1. Należy niewielką akrylową kulkę nanieść na paznokieć. Powinna być bardziej sucha, niż gdy nakłada się normalnie akryl (łatwiej jest kontrolować perłę, materiał utrzymuje kształt)

2. Modelowanie rozpoczyna się od użycia odpowiedniego nacisku na akrylową perłę od strony, w której chce się stworzyć środek róży.

3. Nacisk należy kłaść od strony pędzla w 3 lub 4 różnych kierunkach z dala od środka. Nie wolno naciskać zbyt mocno lub spychać akrylu mocno na zewnątrz, gdyż taki płatek straci swój kształt.

4.  Na tym etapie płatek powinien przyjąć kształt widoczny na rysunku nr 4.

5. Czynność należy powtórzyć tak, aby ukształtować pełny kwiat. Kwiat można wykończyć kryształkiem lub cyrkonią w środku.

Drugi kwiatek:

1. Należy wykonać czynność identyczną jak w przypadku pierwszego płatka

2. Należy końcówką pędzla przeciągnąć z jednej strony akrylową perłę, po czym przetrzymać ją w górnej warstwie podczas tworzenia spadku, aby powierzchnia była gładka.

Trzeci kwiatek:

1. Należy nanieść małą perłę kolorowego akrylu na kawałek plastiku lub tips po czy przeciągnąć ją równomiernie jedną stroną pędzla, aby utworzyć linę.

2. W momencie, gdy akryl zaczyna powoli tężeć, ale jest jeszcze elastyczny trzeba unieś uformowaną w ten sposób akrylową linię za pomocą igły lub wykałaczki i zacząć zwijać ją do wewnątrz. W ten sposób tworzy się środek róży.

3. Trzeba zaaplikować na paznokieć niewielką perłę akrylu o tym samym kolorze i umieścić na jej wierzchu środek róży. Musi on być trzymany pod kątem prostym dopóki akryl nie stwardnieje i środek się nie ustabilizuje.

4. Małą perłę kolorowego akrylu trzeba spłaszczyć na plastiku/ tipsie w celu uzyskania okrągłego lub owalnego kształtu płatka i poczekać do momentu tężenia materiału. Gdy jest on jeszcze elastyczny..

5. Należy umieścić kolejną akrylową perłę z boku środka róży i przykleić do niej utworzony uprzednio płatek. Należy przytrzymać formę do stwardnienia masy.

Trzeba powtarzać czynności nr 4 i 5, dopóki róża nie osiągnie pożądanego rozmiar. Można również zmieniać kolory formowanych płatków kwiatów (nr 4), wówczas róża będzie mieć różne odcienie.

Z akrylu można również tworzyć inne formy takie jak np. kokardki czy serduszka.

 

Przygotowanie perły modulującej

Tworzenie kwiatka, serduszka, kokardki i różyczki przy użyciu akrylu

Malowanie one stroke (styl folk art)

 

Jest to technika malowania paznokci za pomocą kilku prostych ruchów pędzelka (one stroke - ang. za jednym pociągnięciem). Polega ona na łączeniu dwóch kolorów na pędzlu, którym malowany jest dany wzór. Najpopularniejszymi motywami w tej technice są elementy florystyczne. W celu ich tworzenia używa się farb akrylowych, posiadających wysoką pigmentacje, która gwarantuje doskonałe pokrycie malowanej powierzchni. Istotny jest także dobór odpowiednich pędzli. Wyróżnia się pędzle: płaskie (długie szczeciny, ostre krawędzie) - do malowania płatków, pąków, liści kwiatów; szczotki (grube i niespójne szczeciny) - do cieniowania tekstur i malowania wnętrz kwiatów i bzów; wachlarze - do malowania i cieniowania tła, traw; skośne - do malowania liści pąków i innych elementów (za pomocą tzw. przecinków); linery – do malowania cienkich linii (wstążek, łodyg, winorośli, pnączy).

Przed przystąpieniem do malowania pędzel powinien być kilka razy zanurzony w wodzie, a następnie w farbie.

 

 

Etapy malowania róży:

W celu namalowania tylnych płatków wykonuje się nachylone półokrągłe ruchy pędzlem, zaczynając i kończąc w połowie długości planowanego rysunku. Następnie trzeba narysować mniejszą nachyloną półokrągłą linię w środku tylnego płatka (należy za podstawę przyjąć „rozmyty” okrąg i zacieniować kuliste pole położone w połowie długości rysunku).

Na tym etapie należy wykonać dwa rzeźbiarskie (krótkie) pociągnięcia pędzlem i stworzyć przedni płatek kulistym pociągnięciem „W”. Po czym trzeba narysować kulisty kształt bezpośrednio w środku dwóch pierwszych płatków, a następnie dodać szerokie „C” w dolnej części okręgu.

 

 

​​

Na końcu wolne przestrzenie okręgu należy wypełnić pędzlem, malując pociągnięciami przecinkowymi po każdej stronie kwiatu, blisko podstawy półkuli. W razie potrzeby kompozycję można uzupełnić dodatkowymi małymi płatkami.

 

​Art déco (linie, figury geometryczne)

 

Art déco był stylem w sztuce i architekturze wnętrz zapoczątkowanym w latach 20` XX w. Nazwa tego nurtu wywodzi się od francuskiego art – sztuka i décoratif – dekoracyjny. Styl ten charakteryzuje się zgeometryzowaniem form oraz żywą i jasną kolorystyką. W technice tej używa się standardowych lakierów, linerów, rapidografów i flamastrów do paznokci. 

 

Wtapiane ozdoby

Jest to najpopularniejsza metoda zdobień. W akrylu i w żelu większość ozdób zatapia się w pierwszej warstwie. W przypadku żelu, warstwę tą najpierw utwardza się w lampie UV, po czym układa się na niej ozdoby (bez przemywania warstwy inhibicyjnej).  Następnie tak przygotowane zdobienia utwardza się w lampie. Ozdoby można układać również warstwowo (po każdej warstwie należy nałożyć cienką warstwę żelu). Po aplikacji ozdób trzeba położyć warstwę żelu budującego. Niektóre ozdoby m.in. cyrkonie, różyczki 3D, piórka itp. zatapia się w ostatniej warstwie – nabłyszczającej. Należy wówczas po nałożeniu tej warstwy zaaplikować wybrane ozdoby, lekko docisnąć je, po czym utwardzić w lampie UV.

​Popularne ozdoby: brokat, nitki, hologram, bulion (kaszka), fimo, cyrkonie, blaszki, masa permutowa (muszla kruszona), jeety (piegi), cekiny, folia, pazłotka, piasek kolorowy, ozdoby z silikonu, ozdoby z akrylu, muszelki szklane, piórka, siatki, koronki, suszone kwiatki, łańcuszki, mini-biżuteria, tkaniny, kolczyki (ang. dangle).
Bardzo efektowne są zdobienia wykonane z fimo (modeliny) – masy plastycznej termoutwardzalnej. Fimo do zdobień krojone jest w drobne okrągłe kawałki z 5 cm bloku masy. Zostało wynalezione w latach 30` ubiegłego wieku, a swą popularność zdobyło w roku 1964.

Dodatkowe zdobienia

Ciekawe formy końcówek tipsów można zrobić za pomocą gilotyny...


 

 

Ponadto w sklepach z akcesoriami do stylizacji paznokci można dostać również  szablony do malowania airbrush, stemple, naklejki oraz flamastry do paznokci.

Japan style

 

Niewątpliwie stylem, w którym najpełniej wykorzystuje się wszelakie ozdoby jest hime-gyaru. Słowo gyaru pochodzi od japońskiej wymowy ang. girl . Z kolei hime gyaru określa kobiety stylizujące się na księżniczki. Nieodzownym elementem ich wyglądu jest biżuteria, uwidacznia się to również w bogato stylizowanych paznokciach.

Russian style

 

Jest to określenie stylu bogato zdobionych paznokci. Nazwa pochodzi z Rosji, gdzie miejscowe stylistki zapoczątkowały ten trend. Paznokcie są przeważnie zdobione na złoto i dekorowane błyszczącymi ozdobami. Płytka paznokciowa jest maksymalnie długa, przedłużana na szablonie, opiłowana na kształt migdału lub szpica. Zadaniem paznokci jest przykuwanie wzroku. Styl ten jest często wykorzystywany w awangardowych kreacjach wykonywanych podczas różnego rodzaju konkursów stylizacji paznokci.

Descoupage (technika serwetkowa)

Jest to technika ozdabiania paznokci, (ale i też innych przedmiotów) polegająca na przyklejaniu na przygotowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej i zamalowaniu go emalią tak, iż nie wyczuwa się powierzchni.

Aquarium (oczko wodne)

Jest technika, w której tworzy się prawdziwe akwarium. Metoda konstrukcji oczka wodnego, polega na złączeniu dwóch cienkich tipsów w jeden i uszczelnieniu ich boków. Wolna przestrzeń tak powstałego modelarzu jest wypełniana ozdobami, które unoszą się w wodzie.

 

Sposób tworzenia:

1.Należy przygotować dwa cienkie przeźroczyste tipsy w tym samym rozmiarze i z jednego tipsa wyciąć kieszonkę

2.Tipsa z kieszonką przykleja się na wcześniej skrócony i zmatowiony paznokieć, niwelując próg skraca się odrobinę tips i zwęża lekko boki. Tipsa nie matowi się w całości jedynie jego brzegi. Należy odpylić i odtłuścić naturalny paznokieć i zaaplikować primer

3.Trzeba nanieść akryl na brzegach i przy kieszonce tipsa. Z akrylu formuje się wąskie i dość wysokie słupki i kiedy jest jeszcze elastyczny należy przyłożyć drugiego tipsa z wcześniej wyciętą kieszonką i lekko docisnąć (tips z wciętą kieszonką wystaje ponad wolny brzeg- umożliwia to włożenie ozdób)

4.Trzeba uszczelnić oczko wodne zatykając akrylem wszystkie szparki

5.Od wału do linii uśmiechu nakłada się przeźroczysty aryl a następnie kolorowy

6.Paznokieć odwraca się do góry opuszkiem i pęsetą wsuwa się ozdoby (cienkie, aby dobrze pływały).

7.Przez ten sam otwór wstrzykuje się strzykawką wodę, uważając by nie zamoczyć wolnego brzegu

8.Otwór zatyka się kuleczką akrylu wpychając ją do środka

9.Po zastygnięciu arylu wystającą część tipsa odcina się i delikatnie nadaje się kształt paznokciu, lekko go matując, odpylając i odtłuszczając 10.Należy nabłyszczyć paznokieć zalewając dokładnie preparatem wolny brzeg

11.Na tym etapie wykonujemy powierzchniowe zdobienia

Water marble

Water marble, marblising, marbleizing czy metoda wodna (marble –ang. 1. ozdobna szklana kulka, 2. marmur) jest to sposób malowania paznokci różnymi barwami kolorów przy użyciu lakierów naniesionych kroplami na powierzchnię wody. Wyróżnia się 2 techniki w tej metodzie:

- swobodne zakraplanie (free-dropping); technika tworzenia wzorów lakierem poprzez aplikację kropli kolorowego lakieru na powierzchnię wody. Tak tworzone wzory mają zakres od prostych kulistych kształtów do bardzo skomplikowanych form spirali, obramowań czy figur geometrycznych. Krople lakieru spuszcza się pod kątem prostym lub ukośnie do wody, wówczas kolorowy lakier zaczyna pływać na jej powierzchni.

- swobodne przeciąganie (free-dragging); technika polega na dodatkowym użyciu narzędzia (np. patyczka) w celu utworzenia wzoru w wyniku przeciągnięcia formy powstałej na powierzchni wody. Popularne wzory uzyskane w ten sposób to: serca/paw, wzory zwierzęce, liście, ziemia, odbicia lustrzane, wzory psychodeliczne, pajęcze sieci, przypadkowe wzory.

Tworzenie water marble:

1. Paznokcie maluje się jasnym kolorem lakieru bądź odżywką (baza dla nałożonych kolorów)

2. Do kubeczka z zimną wodą należy dodawać na przemian po jednej kropli różnokolorowych lakierów tak, aby tworzyły się warstwy na powierzchni wody.

3. Używając wykałaczki przeciąga się warstwy, aby powstały nowe wzory.

4. Na tym etapie trzeba wybrać kawałek wzoru, który będzie widniał na paznokciu i włożyć paznokieć dołem do kubeczka tak, aby ten wzór się na nim odcisnął.

5. Palec należy pozostawić w wodzie przez kilka sekund, następnie za pomocą patyczka kosmetycznego zebrać z wody pozostałości lakieru i wyjąć palec (w ten sposób postępuje się ze wszystkimi paznokciami).

6. Po aplikacji wzorów i wyschnięciu lakieru należy zmywaczem usunąć lakier ze skórek.

7. Paznokcie maluje się nabłyszczaczem.

Newspaper nails

Newspaper nails  (paznokcie z gazety) - to technika polegająca na nanoszeniu kawałków gazety zamoczonych w alkoholu na uprzednio spreparowane paznokcie (pokryte jasnym odcieniem lakieru). Po odciśnięciu się wzorów (trzeba kilka sekund przytrzymać kawałek gazety) stylizacje pokrywa się nabłyszczaczem.

Ombré

 

Ombré – to technika stopniowego cieniowania paznokci różnymi kolorami. Słowo wywodzi się z języka francuskiego i oznacza cień. Metoda ombré polega na stopniowym nakładaniu różnych kolorów lakierów/cieniowaniu za pomocą gąbeczki np. do makijażu.

Rozpryskane (splatter)

Paznokcie w tej metodzie są zdobione rozpryśnięciami lakieru wydmuchanego ze słomki.

Sposób tworzenia:

1.Paznokcieć należy pomalować jasnym odcieniem lakieru.

2. Na kartce papieru umieszcza się kroplę kolorowego lakieru, po czym zasysa się go słomką.

3. Wylot słomki trzeba skierować na stylizowany paznokieć i wydmuchać gwałtownie zassany lakier, aby rozprysną się. Czynność należy powtórzyć z innymi kolorami lakierów.

4.Zabrudzone skórki czyści się acetonem używając wacika do uszu.

Rozpuszczane

 

Stylizacjia, w której wzór na paznokciu tworzony jest poprzez rozpuszczenie acetonem wierzchniej warstwy lakieru.

Sposób tworzenia:

1.Paznokcie maluje się żywym kolorem (np. ciemnym niebieskim) z nawierzchnią warstwą top coat.

2. Warstwę kolorową zamalowuje się białym lakierem i czeka się do jego wyschnięcia.

3. Następnie moczy się patyczek do uszu w acetonie i lekko ściera biały lakier.

4. Należy kontynuować ścieranie, aż do uzyskania pożądanego wyglądu (tzw. acid washed) i wykończyć stylizację preparatem nawierzchniowym top coat.

Pozostałe motywy i techniki

​Akwarela

Motyw kiwi

Galaktyka

​Bulion (kawior) na paznokciach

Paznokcie a la Kleopatra

Motyl

​Wzory z paska

Skóra z węża

Motywy zwierzęce

Oprócz wymienionych powyżej motywów, istnieją jeszcze takie inspiracje jak np. bruleska, styl tatuażu, styl graffiti, motyw zimowy, zachód słońca z palmą,  zabawne wzory typu Angry Birds, kreskówki, pop art itp., flagi, motywy marynarskie, owoce oraz wiele wiele innych.

Lakiery od paznokci

 

Wśród lakierów wyróżniamy:

 

  • transparentne
  • matowe
  • perłowe
  • błyszczące
  • opalizujące (duochrome)
  • zamszowe (suede)
  • brokatowe

 

 

 

 

 

 

Ostatnio na rynku pojawiły się również: 

 

  • magnetyczne
  • pękające (crakle)
  • termiczne lakierożele - zmieniające barwę w zależności od temperatury
bottom of page