top of page

Technika stylizacji paznokci

Budowa paznokcia

1.       Półksiężyc, obłączek, lunula (pod spodem znajduje się macierz)

2.       Wał okołopaznokciowy  

3.       Linia uśmiechu

4.       Linia stresu

5.       Linia krzywej C (tunelu)  

6.       Wał brzegu paznokcia.

7.       Linia włosa

8.       Wolny brzeg paznokcia

9.       Linia czołowa.

10.    i 12. Lina boczna

11.   Krzywa C

Zasady piłowania pilnikiem:

 

  • Pojedyncze palce, na których dokonuje się zabiegu trzyma się pomiędzy swoim kciukiem a palcem wskazującym i obciąga przy tym łagodnie skórę palca pod modelowany paznokieć, tak aby nie dotknąć jej podczas piłowania
  • paznokieć piłuje się zawsze długimi ruchami, krótkie ruchy w wyniku intensywnego tarcia powodują wytworzenie się ciepła
  • Podczas matowienia, piłowania i polerowania nie dotyka się skóry narzędziami, gdyż może to doprowadzić do skaleczeń skóry przy paznokciu
  • do wykończenia nowego modelowania nie używa się nigdy grubych pilników (mogą zerwać nowo utworzoną strukturę lineralną modelowania UV i spowodować rysy, bruzdy czy złamania modelowania)
  • zużyte pilniki należy regularnie wymieniać (ze względów estetycznych, higienicznych oraz ograniczenia czasu pracy)
  • po każdym zabiegu manicure należy zdezynfekować wszystkie stosowane narzędzia
  • Pilnik elektryczny (mini-frezarka)
  • Posiada oddzielne frezy do piłowania płytki, skórek i do ściągania materiału i skracania paznokcia
  • Optymalne parametry sprzętu to: moc  około 200-300 volt, 20 000 – 35000 obrotów na minutę, częstotliwość 50/60 Hz, rękojeść z blokadą obrotów do szybkiej i łatwej wymiany końcówek, możliwość pracy dwiema metodami (ręczną- prędkość regulowana manualnie na bloku sterującym oraz poprzez pedał nożny-prędkość regulowana poprzez pedał nożny), zwarty blok sterujący z przejrzystym polem obsługi, możliwość dopasowania do niego standardowych końcówek Ø 2,35-3,0 mm, możliwość ustawienia obrotów w prawo lub w lewo, wbudowany wentylator w rękojeść

Przygotowanie naturalnej płytki paznokciowej pod stylizację

1.   Higiena: dezynfekcja rąk zarówno u osoby, u której jest wykonywane manicure jak i u wykonującego manicure, usunięcie lakieru do paznokci acetonem

2.       Skrócenie paznokci (do opuszka palców, wyrównanie rogów i kantów) pilnikiem o ziarnistości 180/180

3.    Odsunięcie skórek, metalową szpatułką bądź drewnianym patyczkiem, w przypadku pilnika elektrycznego należy użyć odpowiedniego frezu (narzędzie trzyma się pionowo do płytki paznokcia, kierując je lekko do góry, frezuje się na niskich obrotach, od tylnej części skórki na boki wykonując przy tym ruchy „tam i z powrotem”, frezowanie powinno być wykonywane bez nacisku aby nie uszkodzić macierzy paznokcia!)

4.      Matowienie paznokcia naturalnego: manualnie – bloczkiem bądź pilnikiem 180/180, pocieramy płytkę paznokcia raz koło razu do momentu jej zmatowienia (nie może się świecić); w przypadku użycia frezarki , należy dobrać odpowiedni frez do matowienia , narzędzie trzyma się poziomo do płytki paznokcia, frezowanie wykonuje się bez nacisku, długimi pociągnięciami, aż cała powierzchnia paznokcia zostanie zmatowiona. Dobrze przygotowana płytka zapewnia dobrą przyczepność materiału i pomaga uniknąć zapowietrzeń. Warto wiedzieć, że paznokieć zbudowany jest ze 100 warstw spłaszczonych komórek (korneocytów), z których w procesie matowienia płytki usuwanych jest ok. 5 warstw. Zabieg przeprowadzony poprawnie nie powinien uszkodzić naturalnego paznokcia.

5.  Odpylanie (usuwane pyłu z płytki paznokcia) – wykonuje się za pomocą pędzelka do pyłu, pomaga uniknąć zapowietrzeń

6.       Odtłuszczanie – wykonuje się przy użyciu odtłuszczacza (cleaner), gwarantuje przyczepność modelarzu

7.      Wytrawienie – wykonuje się je przy użyciu wytrawiacza płytki (primer) zwiększającego przyczepność i utrzymanie uzupełnień oraz zabezpieczającego przed występowaniem szczeliny brzeżnej przy krawędzi bocznej paznokcia i linii włosa wału około paznokciowego, preparat ma działanie grzybobójcze i odtłuszczające. Primer nakłada się w niewielkiej ilości, gdyż jego nadmiar może spowodować gorszą przyczepność.

8.       Wybór techniki przedłużania paznokcia (akryl <>żel, tips<> szablon)

Przedłużanie paznokci na tipsie

Tipsy to bardzo często stosowana technika przedłużania paznokci (żel UV lub akryl). Należy regularnie uzupełniać je co 3–4 tygodnie. Tipsy mogą posiadać kieszonkę na paznokieć. Tipsy przytwierdza się do płytki paznokcia przy pomocy trwałego kleju. Naklejamy je zawsze od końca wolnego brzegu paznokcia pod kątem 45°, aby uniknąć ewentualnych zapowietrzeń w kleju. Przed modelowaniem ustala się długość i kształt tipsów, umożliwi to optymalne nałożenie materiału utwardzającego np.: akrylu, żelu.  Do skracania tipsów służy gilotyna. Odpowiednie posługiwanie się nią pozwala no dobranie odpowiedniego kształtu pod modelowany paznokieć. Gdy skracamy zaaplikowanego już na paznokieć tips, nigdy nie kierujemy ostrza w stronę palca, na którym przedłużamy paznokiećpod kątem mniejszym niż 90° ! Tipsy korygują nieregularności w budowie i kształcie naturalnego paznokcia. Minusem tej metody jest fakt, że modelowanie na tipsie składa się z 3 warstw: kleju, tipsów, żelu/akrylu. Podczas uderzenia, każdy materiał na paznokciu reaguje inaczej. Miękki plastik bardziej się poddaje naprężeniom, niż twardszy żel czy akryl. Z powodu tych różnych właściwości , łatwiej w metodzie przedłużania paznokci na tipsie dochodzi  do pęknięcia czy obłamania.

Rodzaje tipsów:

 

  • tipsy szklane, krystaliczne, clear, glass – to paznokcie całkiem przezroczyste, uwydatniają aplikowane na nich ozdoby
  • tipsy z frenchem permanentnym – z zatopioną na stałe białą, frenchową końcówką, posiadają perfekcyjną linię uśmiechu, jednak nie można ich aplikować na bardzo krótką płytkę paznokcia.
  • tipsy natural – mleczno-różowe, imitujące naturalne paznokcie
  • tipsy zbudowane metodą Combo – akrylowa końcówka pokryta żelem

 

Przedłużanie paznokci na szablonie

W metodzie tej przy pomocy szablonu każdemu paznokciowi nadaje się kształt. W ten sposób krzywa C (tunel) może być optymalnie kształtowana. W przypadku szerokich naturalnych paznokci w wyniku kombinacji techniki szablonowej z techniką moldingu można optycznie je zwęzić. Ponadto paznokcie są cieńsze. Modelowanie na szablonie jest stabilniejsze, gdyż zbudowany w ten sposób paznokieć składa się tylko i wyłącznie z jednej masy plastycznej. W związku z tym w przypadku uderzenia naprężenie może rozłożyć się na cały materiał i modelarz rzadko kiedy ulega pęknięciu.

Nakładanie szablonu:

Szablony zakłada się na paznokcie tak aby końcówka paznokcia znajdowała się na szablonie ściśle przylegając do niego. Szablon podwija się od spodu zaklejając go od góry do palca i na początku szablonu robiąc tzw. czubek.

Zdejmowanie szablonu:

Odklejanie szablonu  zaczyna się od delikatnego wgniatania szablonu w dół przy końcówce paznokcia. Szablon odkleja się od palca i usuwa się  go.

W metodzie tej łatwo ukształtujemy paznokcie w kształcie: kwadratu, owalu, migdału, sztyletu (szpiców), edge (stalówki), pipe czy bridget.

 

Metoda żelowa

Jest to technika światłoutwardzalna , w której specjalny żel jest utwardzany w lampie UV. Składa się z 3 etapów pracy:  1. nałożeniu żelu zwiększającego przyczepność, 2. budowaniu paznokcia poprzez nałożenie żelu modelującego, kamuflażu, żelu budującego białego, 3. utrwaleniu, nabłyszczeniu paznokcia żelem. Wśród żeli wyróżnia się systemy 1-fazowe oraz 3-fazowe. W systemie 3-fazowym do budowy paznokcia używa się trzech rodzajów żelu: podkładowego/bazowego (bonder), budującego (builder) oraz nabłyszczającego (gloss). W systemie 1-fazowym używa się jednego żelu, który cechuje się wcześniej wymienionymi właściwościami. Niekiedy można spotkać żele 2-fazowe oznacza to, że w celu kompletnego modelowania trzeba użyć dwóch żeli (jeden z żeli poza przeznaczeniem budującym pełni dodatkową rolę żelu podkładowego lub nabłyszczającego). Żel nakłada się min. 3 razy, po każdorazowym nałożeniu utwardza się go w lampie przez ok. 2 min. Ze względu na twardość i elastyczność żeli można je podzielić na miękkie i twarde. Miękkie są zazwyczaj elastyczne i służą do utwardzania naturalnej płytki, zwłaszcza, gdy naturalne paznokcie są zniszczone. Nie nadają się dla osób obgryzających paznokcie lub mających tryb życia, który nadmiernie obciąża paznokci. Z kolei żele twarde są sztywniejsze (podobne do akrylu). Nadają się idealnie do przedłużania na szablonie, aplikuje się je osobom obgryzającym paznokcie.

 

Aplikacja żelu

 

1.   Warstwa łącząca – warstwę żelu nakłada się na uprzednio przygotowany (zmatowiony i odtłuszczony) paznokieć. Warstwa ta musi być cienka po to, aby żel łączący, Bond, czy żel 1-fazowy dobrze wniknął w pory paznokcia.

warstwę utwardza się w lampie UV – ok. 90 min (ze względu na cienkość)

2.   Warstwa budująca – nakłada się dużą warstwę żelu budującego (gęstego, samopoziomującego), buduję się krzywą C w punkcie stresu paznokcia, na tym etapie można nakładać również żel kamuflujący oraz żel biały budujący (trzeba go potem zalać żelem przeźroczystym), można również zaaplikować wszelkiego rodzaju ozdoby (brokaty, hologramy etc.), pamiętając również o zalaniu ich żelem

każdą warstwę utwardza się 120 sekund

3.   Warstwa inhibicyjna – żel po utwardzeniu w lampie może całkowicie stwardnieć tylko przy całkowitym braku tlenu. Powierzchnia modelu żelowego ma podczas utwardzania kontakt z tlenem. W związku z czym, w tej najwyższej warstwie proces twardnienia jest hamowany i powstaje nieutwardzona warstwa żelu – warstwa inhibicyjna. Do tej warstwy łączy się następna. Na końcu modelowania jest ona przemywana cleanerem. Jednak, gdy jeszcze chce się nałożyć żel po jej zdjęciu, należy wówczas zmatowić paznokieć. Po zdjęciu tej warstwy opracowujemy paznokieć pilnikiem.

4.   Warstwa nabłyszczająca – nakłada się ją żelem 1-fazowym lub stosuje gloss (wtedy po wyjęciu z lampy nie wymaga ona już przemywania). Pod tą warstwą wykonuje się zdobienia farbkami akrylowymi, żelami kolorowymi czy też linerami.

Przy nakładaniu żelu należy pamiętać żeby nie zalać skórek, jeżeli dojdzie do takiej sytuacji forma będzie podchodzić powietrzem.

 

Żele do stylizacji paznokci:

 

  • budujące (do przedłużania na szablonie i budowania krzywej C): przeźroczyste, mlecznoróżowe, krystaliczne różowe, błękitne, fioletowe, białe
  • kamuflujące: beżowe, różowe, pudrowe, ciemne i jasne brązy, brzoskwinie (dobiera się w zależności od koloru płytki naturalnej)
  • żele białe - budujące (wtapia się je wtedy gdy kładzie się kamuflaż, pod warstwę budującą), na szablonie można nimi przedłużać paznokcie
  • żele kolorowe – mają na ogół wysoką zdolność krycia, służą do robienia kolorowych końcówek, cieniowania. Są; perłowe, matowe, pół-przeźroczyste, oraz brokatowe

​​​​​​​​​​​​​

 

 

Metoda akrylowa

 

Akryl jest bardzo odpornym materiałem na urazy mechaniczne. Metoda akrylowa polecana jest osobom o bardzo kruchych paznokciach. Może być również doskonałym rozwiązaniem problemu obgryzania paznokci. W technice tej puder (akryl, monomer, polimer) łączony jest z płynem (liquidem). Na  rynku istnieją dwa rodzaje płynów akrylowych. Jeden z nich zawiera metakrylan etylu (EMA) i  jest droższy, ale w pełni bezpieczny dla skóry, drugi z kolei (MMA) jest tańszy, ale niekiedy może okazać się szkodliwy. Powstały z połączenia tych dwóch substancji (pudru i płynu) związek nakładany jest na paznokieć. Po 40 sekundach akryl twardnieje. Jednak całkowicie zostaje utwardzony po około 15 minutach. Akryl można formować niczym plastelinę, w związku z tym daje to sposobność tworzenia ozdób akrylowych. Podstawą tej techniki jest dobranie odpowiedniej proporcji mieszaniny pudru i płynu. W wyniku odpowiedniego doboru powstaje tzw. perła modelująca (na pędzelku powstaje półokrągła masa: równomiernie, gładko tworzy powierzchnię przy pędzlu i przy nakładaniu na paznokieć, ma satynowy wygląd, „nie ucieka”, nie wysycha przed czasem, nie łączy się z powietrzem i nie tworzy kryształków)

 

Tworzenie perły modelującej:

1.     Jedną stronę pędzla (zwilżoną w liquidzie) zanurza się w pudrze modelującym, pędzel trzyma się lekko wygięty do przodu, aby uzyskać półkule, półkula musi być gładka i mieć satynowy wygląd, półkula musi utworzyć się tylko po jednej stronie pędzelka

2.       Perłę modelującą kładzie się na paznokciu i trzyma się pędzelek w materiale jeszcze przez ok. 3 sekundy

3.       Wyjmuje się pędzelek z materiału i wyciera się go w wacik bezpyłowy (półkula sama powinna się w tym czasie obniżyć o 1/3 poprzedniej wielkości

4.       Nabiera się minimalną ilość świeżego liquidu na pędzel i rozdziela się obniżoną perłę modelując równomiernie, w zależności od wielkości na paznokciu

 

Modelowanie na paznokciu (tips):

W celu dokonania stylizacji paznokcia należy przygotować płytkę paznokcia wg wcześniej podanych wskazówek.  Po zmatowieniu paznokcia nakłada się tipsa i opracowuje się go. Przed nałożeniem materiału należy odtłuścić paznokieć.  Paznokieć pod stylizację musi zawierać 3 strefy tj. strefa 1 (przedłużanie na tipsie), strefa 2 (górna połowa paznokcia naturalnego), strefa 3 (dolna połowa paznokcia naturalnego w obszarze skórki przy paznokciu). W celu zwiększenia przyczepności akrylu stosuje się małą ilość primera.

 

Etapy modelowania (kierunek - od strefy 1 do strefy 3):

1.      Na pędzel nabiera się średniej wielkości kuleczkę akrylu

2.   Perłę modelującą kładzie się w strefie 1 i przetrzymuje się pędzel ok. 3 sekundy. Perłę modelującą przyciska się wybrzuszeniem pędzla na boki i przeciąga się modelowanie do wygładzenia do przodu

3.       Kolejną perłę modelującą (średniej wielkości) kładzie się w strefie 2, górnej części paznokcia naturalnego, bezpośrednio za strefą 1

4.       Masę przeciąga się na strony i uzupełnia luki

5.       Ostatnią perłę modelującą nakłada się w strefie 3

6.       Należy sprawdzić konstrukcję modelarzu i ewentualnie uzupełnić luki w akrylu jeśli występują

 

Modelowanie french na tipsie/szablonie:

1.     Formowanie linii uśmiechu można zrobić techniką jednej, dwóch bądź trzech pereł. Metoda jednej perły polega na użyciu jednej dużej perły modelującej i równomiernym jej rozciągnięciu ze środka wolnego brzegu na boki, w przypadku dwóch pereł, używa się pereł średniej wielkości, pierwszą kładzie się na środku wolnego brzegu tak by lekko prześwitywała, drugą układa się na środku na wolnym końcu i przesuwa się modelowanie każdorazowo od środka rąbka paznokcia w kierunku łożyska po obu stronach, w technice trzech pereł pierwszą kładzie się na środku wolnego brzegu paznokcia bardzo cienko, drugą kładzie się na środku i przesuwa ruchem ugniatającym do lewej strony wolnego brzegu a trzecią tak samo tylko w prawą stronę.

2.     Po ukształtowaniu linii uśmiechu nabiera się perłę z pudru kamuflującego lub mlecznoróżowego i kładzie się ją za linią uśmiechu i ugniata się ja w kierunku skórki jednocześnie wygładzając pędzlem

3.       Kolejną małą perłę kładzie się w obszarze skórki

4.       Po wyschnięciu opiłowuje się  paznokieć i poleruje się go polerką

 

Uzupełnianie odrostów:

1.       Paznokieć skraca się i nadaje się mu kształt

2.       Sprawdza się czy są zapowietrzenia, jeśli tak to trzeba je spiłować (w przeciwnym razie materiał odpadnie lub stanie się siedliskiem bakterii)

3.    W przypadku przedłużenia na formie nie trzeba piłować materiału do płytki naturalnego paznokcia, jednak gdy stylizacja jest już skrócona do naturalnego paznokcia należy spiłować materiał z wolnego brzegu paznokcia, ponieważ w wyniku zalania nowym materiałem i tak odpadnie

4.       Należy spiłować nowy paznokieć w miejscu odrostu

5.       Należy odpylić i odtłuścić paznokieć, primer nakłada się tylko na odcinek naturalnej płytki paznokcia

6.       Należy uzupełnić obłamane/oderwane tipsy bądź w technice szablonowe; położyć cieniutko żel łączący na wszystkie paznokcie (metoda żelowa)

7.       W tym momencie można zacząć uzupełniać na szablonie te paznokcie, których brakuje

bottom of page